Super strona internetowa – poznaj elementy, które sprawią, że serwis będzie lepszy od konkurencji

W dzisiejszych czasach, w których większość naszej uwagi odciągają portale takie jak Facebook czy Instagram, czasami ciężko jest sięgnąć pamięcią do miejsca w sieci, które lubimy, cenimy i które nie jest portalem społecznościowym, lub klientem poczty e-mail.

Dla wielu właścicieli i twórców stron internetowych często zagadką jest co powoduje, że ich strony spotykają się z zainteresowaniem i uwagą ze strony internautów. O ile nie da się sprowadzić idealnej strony do formy przepisu przedstawiającego poszczególne elementy wpływające na gwarantowany sukces, o tyle w tym artykule spróbujemy przedstawić to, co wg redakcji naszego serwisu tworzy dobrą strone internetową.

Płaszczyzny, których pewnie nie widzisz, jeżeli nie jesteś w branży

Każda strona internetowa składa się z wielu płaszczyzn, które wpływają na to jak wygląda i działa. Pomijając płaszczyzny odpowiedzialne za technologię, różne języki programowania, czy aplikacje, które pomagają w zbudowaniu tych stron, tak naprawdę najważniejsze płaszczyzny dotyczą kilku kategorii, które postaram się w tym artykule opisać w uporządkowany sposób.

 1. Podstawa każdego serwisu jest wyznaczana przez nazwę i jej logo. Nazwa, która jest zawarta w adresie internetowym, jest często pierwszym elementem styku, z którym użytkownik strony internetowej ma do czynienia. To właśnie ona wpływa na to, jakie użytkownik będzie miał oczekiwania, emocje i odczucia na samym początku.

  Nazwy, tak jak i identyfikacje wizualne – potrafią być przeróżne. W branży kreatywnej każdego roku pojawiają się trendy, które po pewnym czasie przemijają. Dlatego uważamy, że od wybrania danego trendu ważne jest, aby nasza identyfikacja, jak i strona była ponadczasowa.

  To właśnie firmy tj. brand studio, zajmujące się przygotowaniem całego internetowego zaplecza wizerunkowego, skupiają się na dobraniu odpowiednich metafor, przekazu i zawarciu tych informacji w nazwie i identyfikacji, która będzie budziła odpowiednie skojarzenia na samym początku, czy to po wpisaniu adresu internetowego, czy może już po załadowaniu strony internetowej.
 2. Po udanym wejściu na stronę przez użytkownika tak naprawdę mamy bardzo ograniczone okno uwagi tej osoby. Różne badania wskazują, że średnio użytkownik jest w stanie poświęcić 8 sekund na sprawdzenie, czy strona internetowa odpowiada jego potrzebom – jeżeli nie, najczęsciej kończy się to wyjściem użytkownika ze strony.

  Dlatego tak ważny jest pierwszy ekran strony, najczęściej pokazujący najważniejszy przekaz w postaci dużego nagłówka, wraz z objaśniającym paragrafem oraz ilustracją, która uzupełnia całość przekazu dodając obrazu, który pozwala łatwiej przyswoić tekstowe informacje.

  Pomimo wartości funkcjonalnej, jakie sprawuje menu na stronie (tj. udostępnienia opcji pozwalającej przemieszczać się na inne strony), menu ma także funkcję informacyjną. Krótkie przeskanowanie kategorii menu pozwala szybko pomóc wyłapać, czy jesteśmy w miejscu w którym powinniśmy byc.

  Użytkownicy internetu mają dzisiaj szeroki wahlarz doświadczeń, dzięki czemu wiedzą jakie oczekiwania powinny spędzać strony, na które wchodzą. Dlatego tak ważny jest pierwszy ekran nad tzw. foldem (miejscem, w którym kończy się ekran), ponieważ to on zadecyduje, czy użytkownik zainteresuje się, czy stwierdzi, że źle trafił.
 3. Po wystarczającym zaciekawieniu użytkownika musimy dobrze pokierować jego uwagą w dalszej części strony (lub następnych podstronach). Na zaangażowanie na tym etapie największy wpływ mają cztery płaszczyzny:
 • copywriting (treści na stronie) – dobrze przygotowane sprawią, że użytkownik będzie chciał czytać więcej i dowiedzieć się wszystkiego, co jest w obrębie jego zainteresowań; źle przygotowane treści (z nieprzemyślaną strukturą) sprawią, że użytkownik zacznie szukać na poszczególnych podstronach konkretnych fraz, jego uwaga będzie rozproszona, a szansa na wyjście ze strony bardzo duża.
 • odpowiedni styl – po zaprojektowaniu identyfikacji wizualnej, ważne jest, aby marka zainwestowała w key visual (główny motyw graficzny), który wraz z dobraną kolorystyką, systemem fontów (popularnie nazywanych czcionkami), stworzy charakterystyczne i (w przypadku dobrego zaprojektowania) unikalne połączenie tworzące styl danej strony. Szata graficzna jest w dużej mierze oprawą do treści, jednak sama treść, nawet najlepiej napisana, będzie zlewała się w przypadku, gdy nie będzie zaprezentowana w ciekawy sposób.
 • materiały dodatkowe – zdjęcia, filmy, w dużym skrócie wszystkie media, które wprowadzają jakąś dynamikę do strony, powodując, że przestaje ona być statycznym miejscem w internecie. Żyjemy w czasach w których duża część użytkowników wyświetla strony internetowe na ekranach z dużą rozdzielczością, dlatego tak ważne jest, aby materiały zamieszczone na stronie internetowej były wysokiej rozdzielczości, odpowiednio dopasowujacej sie do szerokości danego ekranu.

  Większość użytkowników jest przyzwyczajona do tego, że ostre zdjęcia i filmy są dzisiaj standardem, dlatego niższa rozdzielczość materiałów ma negatywny wpływ na czas zapoznawania się z nimi – użytkownicy są rozproszeni niską jakością, co powoduje, że wolą szukać materiałów wyższej jakości w innych źródłach.
 • Ostatnim w tym zestawieniu elementem, który jest często pomijany jest element zaskoczenia tzw. twist, który może przejawiać się na różne sposoby. Takim przełamaniem może być wprowadzenie animacji, które jeżeli są dobrze przemyślane i zaprojektowane, będą kolejną warstwą estetyczną, która podniesie jakość doświadczeń podczas przebywania na stronie.

Takie elementy zaskoczenia potrafią spowodować, że dobrze zaprojektowana strona staje się świetnie zaprojektowaną stroną, która zachęca do mimowolnego dzielenia sie adresem. Pomimo upływu czasu, do dzisiaj pamiętam stronę internetową pewnego zespołu muzycznego (którego słuchałem 15 lat temu), który w czasach technologii Flash przygotował easter egg w stopce, polegający na wyskakującym kocie (z dźwiękiem) po najechaniu na adres internetowy studia brandingowego odpowiadającego za stworzenie tej strony internetowej. Takie małe smaczki pozwalają zapaść w pamięci na lata po ich odwiedzeniu.

Innym elementem może być prosta ilustracja stworzona z tekstowych znaków, zamknięta w kodzie html. Prawdopodobnie 99,9% użytkowników nie wpadnie na pomysł szukania dodatkowych smaczków wewnątrz strony – tj. w jej kodzie – jednak Ci, którzy się tego podejmą mogą nierzadko zostać zaskoczeni smaczkiem tj. obrazek zapisany w kodzie, specjalna oferta pracy dla kodera, czy nagroda za znalezienie tekstu i doczytanie go do końca.

Reasumując — przygotowanie świetniej strony internetowej to nielada wyzwanie. W dobie spopularyzowanych skórek serwisów, które wyglądają dobrze przed zakupem, a po zakupie ich jakość jest trudna do zreplikowania – należy prawdopodobnie zaakceptować fakt, że przygotowanie dobrego serwisu będzie wymagało albo specjalistycznej wiedzy i umiejętności, albo odpowiedniego wybrania i zapłacenia ludziom, którzy te umiejętności mają.

Taka inwestycja na pewno nie jest małym wydatkiem w życiu firmy, jednak podjęta w odpowiednim momencie rozwoju, jest w stanie wpłynąć pozytywnie na postrzeganie firmy czy instytucji, dając jej jeszcze większe pole do wzrostu na lata.